top of page

Bulimija - Bulimia Nervosa

 

Bulimijom žene vrlo često održavaju svoju ‘vitku liniju', a ovaj poremećaj se razvija od osetljivih pubertetskih godina. Neretko ovaj problem počinju da imaju i devojčice već od 8. ili 10. godine starosti, najčešće ugledajući se na sopstvene majke ili drugarice, i to zbog jakog pritiska sa medija i okoline u kojoj žive.
 

Kod bulimičnih osoba beleže se poremećaji digestivnog trakta i značajni poremećaji KV sistema (aritmije usled dehidracije i elektrolitskog disbalansa, slabljenje srčanog mišića, prerani infarkt ili šlog). Da ne govorimo o hormonskim disbalansima, gubitku menstruacije i smanjenoj reproduktivnoj funkciji, nezdravoj kosi, koži, noktima, izgubljenim i oštećenim zubima, povredama na rukama i u ustima od stalne i nasilne iritacije da bi se izazvalo povraćanje, stalnom umoru, lošoj koncentraciji i oslabljenim mentalnim funkcijama.
 

Ove osobe toliko često nasilno izazivaju povraćanje, da posle izvesnog vremena telo ne može da zadrži hranu u želucu, nego mora da je odmah izbaci. Alarmantmi znak da neka osoba pati od bulimije ili anoreksije je ako vrlo brzo posle završenog obroka osoba mora da ustane sa stola i ode do toaleta.

 

Levo je slika povreda od zuba na zglobovima šaka koje nastaju pri pokušajima nasilnog izazivanja akta povraćanja stavljanjem prstiju u zadni deo usta. To je čak prepoznatljiv klinički znak, tzv. Raselov znak, koji u sklopu ostalih kliničkih simptoma i znakova, ukazuje na postojanje bulimije kod pacijenata. 

 

- Život bulimičnih osoba se najčešće klacka između perioda gladovanja i perioda prejedanja, pa povraćanja. Što svakako nije dečja igra, nego vrlo opasna klackalica.
Bulimične osobe često kupuju i konzumiraju ogromne količine hrane odjednom. Kada iskreno počnu da govore sa svojim terapeutima o tome šta pojedu neretko se pominju - nekoliko kutija keksa, dva-tri pakovanja viršli, dva-tri hleba, pola kilograma šunke, velika tegla džema, čokolade, sve što se nađe u kući, i to sve - odjednom (ovu količinu hrane čak ni super-gojazne osobe ne pojedu u toku dana!!).
Neretko se čuje i priča o tome kako se u McDonaldsu naruči obrok za bar 4-5 osoba, sve se to krišom pojede, i vrlo brzo posle toga ispovraća. 

Ovo je realnost i svakodnevna borba bulimičnih osoba. Morate priznati da je cena koju plaćaju za svoje idealne kilograme i naoko dobar izgled veoma skupa.

 

Većina pacijenatkinja ova prejedanja radi u dobro poznatom i sigurnom okruženju svojih ličnih prostora - spavaća soba, kupatilo, garaža, ali neke pacijentkinje navode da potreba za prejedanjem u određenim trenucima može biti tako jaka, a umor, iscrpljenost (zbog prethodnog gladovanja) i nesposobnost da se bore sa tom potrebom tako velika, da za to koriste i svoj automobil, boksove za presvlačenje u radnjama, javne toalete idr.
Kada završe sa prejedanjem, opisuju trenutnu smirenost, vraćanje snage, spokojstvo i zadovoljstvo koje osećaju, a zatim vrlo brzo i strašnu anksioznost, osećaj krivice i strah da će se ugojiti, što ih tera da sve to moraju što pre da izbace napolje.

Ako neko od vaših ukućana ili prijatelja uvek jede sam ili u svojoj sobi, pravi buku dok je u kupatilu, pušta vodu u toaletnoj šolji, uključuje fen za kosu, pusti tuš da dugo teče, idr. i to naročito posle obroka, i ako stalno/opsesivno govori o hrani, brine o kalorijama i broji ih, ako stalno odmerava svoj izgled i upoređuje se sa drugima - možda im je potrebna pomoć. 

Nemojte misliti da samo vode računa da budu lepi.
Lepota najčešće nema nikakve veze sa brojem kilograma koje neka osoba ima.

 

- INSULINSKA DIJETA -
 

Nismo ni dotakli problem mladih dijabetičara koji pribegavaju tzv. insulin dijeti. Pod pritiskom medija, mladim devojkama je veoma važno da budu vitke (čitajte što mršavije moguće), zato pribegavaju drastičnim stvarima kao sto su česti prekidi u njihovoj insulinskoj terapiji, zato što znaju da će na taj način za kratko vreme izgubiti 5-7 kilograma, uz rizik da završe na intenzivnoj metaboličkoj jedinici, na ivici života i smrti, što se neretko i tragično završi.

 

- ANOREKSIJA, BULIMIJA I DIJETE U TRUDNOĆI - 

 

Postoji i poseban poremećaj ishrane koji je vezan za trudnoću i koji se naziva gestaciona anoreksija ili gestaciona bulimija, kada žene pod pritiskom zlonamernih pitanja okoline 'koliko si se ugojila do sada?', pribegavaju neprirodnim restriktivnim dijetama ili povraćanju samo da bi se što manje 'ugojile' u toku trudnoće.

 

U TOKU SVAKE NORMALNE TRUDNOĆE OČEKUJE SE DA TRUDNICA DOBIJE OKO 13-15kg, što je SVE normalna težina ploda, amnionske tečnosti, placente i uvećane materice, i povećanog volumena tečnosti u telu trudnice.

Nemojte se igrati zdravljem svog budućeg deteta time što plodu u razvoju i vašem telu uskraćujete normalne i preko potrebne hranjive materije u toku tako osetljivog stanja kao sto je trudnoća!! A sve zarad nakaradnog pristupa medija i modne industrije ženskom telu i prirodnim procesima u njemu.
Modni trendovi su hir i prolazne pojave, a vi i vaše dete treba da živite bar osam do devet decenija plodnim, zdravim i aktivnim životom. 

 

 

 

Od svih bolesti vezanih za poremećaj regulacije ishrane, bulimija je jedina bolest koja na samom početku nastaje isključivo kao psihijatrijski i psihološki poremećaj. Kako unutrašnji uslovi u telu počinju da se menjaju i vremenom pogoršavaju, tako i bulimija najčešće prelazi u pravu anoreksiju.

 

 

 

bottom of page